Sedex mi? O da Nedir ?

Üretici firma iseniz, firmanızın güvenilirliğini ve kimliği için sedex gibi denetimleri geçmek durumundasınız. Avrupalı müşteriler yani A grubu satınalan firmalar B gurubu tedarikçilerini seçerken bu denetimi şart koşmaktadır. B grup tedarikçi firmaların fason yada tedarikçisi iseniz, B grup ihracat yapan firmalarla çalışma şartınız sedex denetimini geçmek olacaktır. Sedex denetimi bir iyileştirme programıdır. ETİ standartlarını sağlayana kadar bu denetimlere tabi olacaksınız. Bu iyileştirme programı ile firmanızı üretim, verimlilik, insanı değerler, kurumsal yapı olarak geliştirir.

Üretici firma iseniz, firmanızın güvenilirliğini ve kimliği için sedex gibi denetimleri geçmek durumundasınız. Avrupalı müşteriler yani A grubu satınalan firmalar B gurubu tedarikçilerini seçerken bu denetimi şart koşmaktadır. B grup tedarikçi firmaların fason yada tedarikçisi iseniz, B grup ihracat yapan firmalarla çalışma şartınız sedex denetimini geçmek olacaktır. Sedex denetimi bir iyileştirme programıdır. ETİ standartlarını sağlayana kadar bu denetimlere tabi olacaksınız. Bu iyileştirme programı ile firmanızı üretim, verimlilik, insanı değerler, kurumsal yapı olarak geliştirir. Tam bir iç denetimdir. Eğer bu denetimlerinden başarılı olmak istiyorsanız konuyu tecrübe etmiş doğru danışmanlarla çalışmalısınız. Kadim OSGB olarak, iş sağlığı ve güvenliği hizmeti sunduğumuz kurumlara bu denetimlerde danışmanlık yapmaktayız. 50 den fazla müşterimizi bu denetimlerde başarılı olmalarında danışmanlık yaptık. Güncel denetim tecrübemizle müşterilerimizin yüzünü güldürmeye devam ediyoruz.

Sedex denetimi almak düşünüldüğü gibi çok büyük maliyetler oluşturmamaktadır. Bu denetimleri almak şirketinize yapacağınız en büyük yatırımdır. Sipariş almak daha fazla ihracat çalışmak için bu engeli ortadan kaldırmalısınız. Denetim hazırlıkları yaklaşık 1 ay içinde tamamlanmaktadır. Bağımsız denetim kuruluşlarından denetmen talebimizle süreç başlamaktadır. Denetim 3 farklı şekilde haberli, yarı haberli ve habersiz olmaktadır. Müşteri talebinize göre birini seçebilirsiniz. Eğer müşteriniz herhangi bir talepte bulunmadı ise önerimiz yarı haberli denetim almanız olacaktır. Genelde yurtdışı müşterileri haberli denetimleri her daim kabul etmiyorlar. Denetim programı açılış toplantısıyla başlamaktadır. Denetim süreci kısa açıklanır. Şirket turuyla devam eder. Çalışanların görüşleri alınır. Döküman ve kayıt incelemesi yapılır ve kapanış toplantısıyla sona ermektedir.

Şeffaf olma ilkesiyle denetçiye yardımcı olunmalıdır. Danışmanlar olarak denetim sürecinde denetçiye eşlik ederek hazırlamış olduğumuz şirketi temsil etmekteyiz. Denetim esnasında ETİ temel şartlar denetlenmektedir.

1-Çalışanlar özgür iradeleri doğrultusunda seçilir.
2-Sendikalar ve toplu iş sözleşmesi yapma hakkı tanınır.
3-Çalışma Şartları güvenli ve sağlıklı olmalıdır
4-Çocuk işgücü kullanılmaz.
5-Geçinmeye yetecek seviyede maaş ödemesi yapılır
6-Çalışma saatleri fazla olmamalıdır
7-Hiçbir ayrımcılık uygulanmaz
8-Düzenli istihdam sağlanır
9-Çok yıpratıcı veya insanlık dışı hiçbir uygulamaya müsaade edilmez.

İşbu şart ve koşullar kapsamında belirtilen hükümler, kesinlikle azami değil, asgari şartlardır ve asla, şirketlerin bu standartların üzerine çıkmasının önünde bir engel teşkil etmek amacıyla kullanılmamalıdır. İşbu şart ve koşulları uygulayan şirketlerden, ulusal yasalara ve yürürlükteki diğer kanunlara uymaları beklenir ve ayrıca, aynı konuya ilişkin hem yasa hükümleri, hem de işbu temel şart ve koşullar bildirimde hükümler bulunması durumunda, işçi hakları açısından daha koruyucu olanını tercih etmesi beklenir. Şöyle düşünelim. Ürün numunelerinizle tüm Avrupa da bulunan müşterileri dolaştığınızı varsayalım. Ürünleriniz beğenildi. Herşey buraya kadar sizden yana görünse de satınalma yapacak taraf kiminle ve hangi şartlarda üretim yapacağını bilmediği için size güvenip sipariş veremez. Bağımsız uluslararası bir denetim kuruluşunun yapmış olduğu sedex gibi denetimler sayesinde siparişinizin önündeki bu engeli ortan kaldırabilirsiniz. Yapmanız gereken kararlı olmak ve başarıya odaklanmak. Dünyaya açılmak için bu basit engeli buyrun kaldıralım. Ülke ekonomimizi ve istihdamımızı arttıralım. Bol siparişler…

Yorum Yap

Your email address will not be published.