Sedex Denetimi ve Acil Durum Tatbikatı

Sedex Denetimi ve Acil Durum Tatbikatı

Sedex ve benzeri denetimlerin başlıca üzerinde durdukları konulardan biride acil durum tatbikatlarıdır. Acil durum tatbikatı olarak da yangın tatbikatı bu durumun başında gelmektedir. Bunun nedeni ise tekstil sektöründe faaliyet gösteren firmalarda yaşanan kazaların ve maddi kayıpların başında yangın olayının üst sıralarda yer alması gelmektedir.

SEDEX DENETİMİ VE ACİL DURUM TATBİKATLARI

Sedex ve benzeri denetimlerin başlıca üzerinde durdukları konulardan biride acil durum tatbikatlarıdır. Acil durum tatbikatı olarak da yangın tatbikatı bu durumun başında gelmektedir. Bunun nedeni ise tekstil sektöründe faaliyet gösteren firmalarda yaşanan kazaların ve maddi kayıpların başında yangın olayının üst sıralarda yer alması gelmektedir. Çünkü sipariş verecek firma hem ürettirdiği malların başına bir iş gelsin istemez hem de teslimatta bir gecikme ve zarara uğramak istememektedir. Aslında günümüzde sadece tekstil sektörü değil hayatın her alanında yangından kaynaklı birçok kayıp yaşanmaktadır. Bu tatbikatlar sadece firmalar değil onların istihdam sağlamış olduğu her bir personel için hayatın her alanında kullanabilecekleri yararlı bir eğitimdir.

Yangın tatbikatından önce firma içinde acil durumlara müdahale edebilecek ekipler belirlenmelidir. İş sağlığı ve Güvenliği kanunda da belirtildiği üzere acil durumlar için yangın söndürme ekibi, arama-kurtarma ve tahliye ekipleri, haberleşme ekibi ve koruma ekibi ile yaralılara olay yerinde müdahale sağlanması için ilkyardım ekibi oluşturulması istenmiştir. Sedex in beklentisi ise bu ekibin birden fazla kat bulunan firmalarda her kat için ayrı ayrı oluşturulmasıdır. Buradaki amaç her katın tahliyesini bünyesindeki personel ile sağlayarak tahliyenin daha hızlı yapılmasını sağlamaktır. Çünkü özellikle yangın kısa sürede tüm ortama yayılabildiği için firmalarda tahliyenin en kısa sürede yapılması gerekmektedir. Ayrıca firmada vardiya sistemi var ise her vardiya için ayrı bir tatbikat yapılmalı ve tüm personelin tatbikata katılımı sağlanmalıdır.

Ayrıca yangın gibi olaylar için firmanın tahliyesini en kısa sürede gerçekleştirmek ve mümkünse yangına müdahale edilmesi amacıyla firmanın bir takım hususları yerine getirmesi gerekmektedir. Bunların en başında tüm firmadan duyulabilecek bir yangın alarm sistemi, yangına müdahale için yeterli sayıda yangın söndürücü cihaz ve personelin tahliyesini hızlı ve seri şekilde yapması için acil çıkış yollarının belirlenmesi başlıca hususlardandır.

Yangın tatbikatı tüm firmayı ilgilendiren ve bir takım çalışmasını gerektiren bir eylemdir. Çünkü insanoğlu bugüne kadar başından geçen bütün büyük felaketleri el birliği ile üstesinden gelmiştir. 17 Ağustos 1999 Depreminin yıl dönümünde milletçe acil durumlar konusunda kat etmemiz gereken daha çok yol olduğunu gördük ve bir daha böyle felaketler yaşamamamız için bu konuda herkes üstüne düşeni yapması gerekmektedir.

Yorum Yap

Your email address will not be published.