BSCI Denetimi Etik İş Davranışı

BSCI Denetimi Etik İş Davranışı

BSCI davranış kuralları etik iş davranışı, bu bölümde belirtilen hedef ve beklentiler göz ardı edilmeksizin, hiçbir yolsuzluk, dolandırıcılık ya da zimmet suçuna veya herhangi maddi ya da başka şekilde teşvik sözü vermek, teklif etmek, vermek ya da almak da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere, rüşvetin hiçbir şekline dahil olmayarak bu ilkeye uyacaklardır. İş ortaklarının, faaliyetleri, yapıları ve performansları ile ilgili doğru bilgileri bulundurmaları ve bunları uygulanabilir düzenlemeler ile endüstride ölçüt olan uygulamalara uygun şekilde bildirmeleri beklenmektedir.

BSCI davranış kuralları etik iş davranışı, bu bölümde belirtilen hedef ve beklentiler göz ardı edilmeksizin, hiçbir yolsuzluk, dolandırıcılık ya da zimmet suçuna veya herhangi maddi ya da başka şekilde teşvik sözü vermek, teklif etmek, vermek ya da almak da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere, rüşvetin hiçbir şekline dahil olmayarak bu ilkeye uyacaklardır.

İş ortaklarının, faaliyetleri, yapıları ve performansları ile ilgili doğru bilgileri bulundurmaları ve bunları uygulanabilir düzenlemeler ile endüstride ölçüt olan uygulamalara uygun şekilde bildirmeleri beklenmektedir. İş ortakları, bu tür bilgilerin tahrif edilmesi veya tedarik zincirinde herhangi bir yanlış beyan eylemine dahil olmamalıdır. Ayrıca, kişisel bilgilerin toplanması, kullanılması ve diğer şekillerde işlenmesi konularında (işçilerden, iş ortaklarından, müşterilerden ve etki alanları dahilindeki tüketicilerden edindikleri bilgiler dahil) makul düzeyde özen göstermelidirler. Kişisel bilgilerin toplanması, kullanılması ve başka şekillerde işlenmesinde gizlilik ile bilgi güvenliği kanunları ve mevzuata ilişkin gerekliliklere uyulmalıdır. Bu konu hakkında politika ve prosedürler oluşturulmalı ve yönetime alınmalıdır.

Örneğin; POLİTİKA: X TİC. LTD. ŞTİ. ‘rüşvet ve yolsuzluk’ ‘hediye kabul etme’ konularında sıfır tolerans politikası uygulamaktadır. Bu politika, kendi bünyemizde tüm personele uygulanmaktadır. Bu sebeple şirket, tüm ilgili çalışanlarına işbu kuralların ilkelerini bilmeleri ve bu kurallara uymalarını garanti etmek amacıyla talimat ve eğitim verir.

PROSÜDÜR :

• Şirketimizde herhangi bir sözleşmenin tüm veya bir bölümü ile ilgili ödemelerden tedarikçi veya bu kişilerin personeli veya resmi yetkililere başka yol veya kanallardan sağlanacak uygunsuz yararlar dahil olmak üzere , tüm ikram, armağan veya herhangi bir rüşvet verilmesi, önerilmesi veya alınması yasaktır.
• Şirketimizde personelin müşteri ve tedarikçilerden veya onların çalışanlarından kendisinin, ailesinin, dostlarının yararına hediye , rüşvet ve komisyon almaları yasaktır.
• Şirketimiz, hiçbir şekilde yolsuzluk, dolandırıcılık zimmet veya rüşvete müsamaha göstermez.

Yorum Yap

Your email address will not be published.