BSCI Denetim

BSCI Denetim

BSCI Denetim; BSCI Nedir? BUSINESS SOCIAL COMPLIANCE INITIATIVE = TİCARİ SOSYAL UYGUNLUK GİRİŞİMİ Dünya çapındaki fabrika ve tarlalardaki çalışma koşullarını geliştirmeye odaklı şirketler için ticari temelli bir girişimdir. 2003 yılında FOREIGN TRADE ASSOCİATİON (DIŞ TİCARET DERNEĞİ) tarafından oluşturulmuş; amaç tedarik zincirinde sosyal uygunluk sağlamak için şirketlere ortak davranış kuralları ve bütünsel bir sistem sunulmasıdır.

BUSINESS SOCIAL COMPLIANCE INITIATIVE = TİCARİ SOSYAL UYGUNLUK GİRİŞİMİ

Dünya çapındaki fabrika ve tarlalardaki çalışma koşullarını geliştirmeye odaklı şirketler için ticari temelli bir girişimdir. 2003 yılında FOREIGN TRADE ASSOCİATİON (DIŞ TİCARET DERNEĞİ) tarafından oluşturulmuş; amaç tedarik zincirinde sosyal uygunluk sağlamak için şirketlere ortak davranış kuralları ve bütünsel bir sistem sunulmasıdır.  Sekreterliği Brüksel, Belçika’da bulunan uluslar arası bir sistem olan BSCI katılımcıları için tedarik zincirleri için kurulmuştur.  BSCI katılımcıları ve iş ortakları BSCI Davranış Kurallarını uygulamayı taahhüt etmiştir.

Neden BSCI ?

Dünya Dış Ticaret derneğinin oluşturduğu bu platforma katılımcıların iş ortağı olmak. Uluslar arası sosyal uygunluk standartlarını yerine getirmek. Ülke ekonomisine katkı sağlamak. Denetlenen firmalar BSCI DAVRANIŞ KURALLARINDA belirtilen, aşağıdaki çalışma ilkelerine uymayı kabul eder.  Örgütlenme özgürlüğü ve toplu sözleşme hakları Ayrımcılık yapılmaması Adil Ücret İnsana yakışır çalışma saatleri İş Sağlığı ve Güvenliği Çocuk işçiliği önleme Genç çalışanlar için özel koruma Güvencesiz çalışmayı önleme Borçların işgücü ödenmesinin önlenmesi Çevrenin Korunması Etik iş davranışı BSCI Yaklaşımı Kuralların gözetimi Tedarik zinciri yönetimi ve kademeli etki Çalışanların dahil edilmesi ve korunması Şikayet mekanizması BSCI denetiminde; sosyal sorumluluk, iş sağlığı ve güvenliği, çevre konularının yanı sıra yönetim aşamalarında ilgilendiren diğer denetimlerden bir kademe daha zor geçen denetimlerdir.

Denetim sürecinde şirketin 11 konu başlığındaki performansı incelenir. Kayıt olmayan hiçbir bilgi kabul edilmez. Bu denetimden başarılı olmak için tüm konularda başarılı olmak gerekiyor. Ciddi bir danışmanlık gerektiren bu denetimlerde 5 yıldır tecrübemizle birçok firmada başarılı olduk. Denetimi geçmek önemlidir fakat asıl olan BSCI ilkelerini yönetim şekliniz haline getirmeniz esastır. Tüm süreçlerde yanınızda bulunarak projeyi yönetmek ve başarıya ulaşmak istiyoruz. Yapmanız gereken sadece bize ulaşmak.

Yorum Yap

Your email address will not be published.